Чи є можливість позбавити батьківських прав батька, який забув про свою дитину?

На запитання читачів “Зорі Полтавщини” відповідає міністр юстиції України Павло ПЕТРЕНКО

“Прошу допомоги. У нас склалася така ситуація, що після розлучення колишній чоловік зовсім забув про нашу спільну дитину. Ні допомоги, ні навіть спілкування з нею ми від нього вже й не чекаємо. Чи є можливість позбавити його батьківських прав?”

Передусім слід зазначити, що позбавлення батьківських прав є крайньою мірою впливу на матерів та батьків, які недобросовісно виконують свої обов’язки щодо виховання та утримання своїх дітей.
Сімейний кодекс містить виключний перелік підстав для позбавлення батьківських прав, а саме:
1) не забрали дитину з пологового будинку або з іншого закладу охорони здоров’я;
2) ухиляються від виконання своїх обов’язків із виховання дитини, тобто свідомо не піклуються про фізичний і духовний розвиток дитини, її навчання, підготовку до самостійного життя, не забезпечують необхідного харчування, медичного догляду, не спілкуються з дитиною в необхідному обсязі, не створюють умов для отримання нею освіти тощо;
3) жорстоко поводяться з дитиною – застосовують фізичне або психічне насильство, недопустимі методи виховання, принижують людську гідність дитини;
4) є хронічними алкоголіками або наркоманами, і це підтверджено медичними висновками;
5) вдаються до будь-яких видів експлуатації дитини;
6) засуджені за вчинення умисного кримінального правопорушення щодо дитини.
Водночас варто наголосити, що позбавити батьківських прав не можна особу, яка не виконує своїх батьківських обов’язків внаслідок душевної хвороби, тривалого відрядження або ж через перешкоди з боку іншого з батьків.
Для позбавлення батьківських прав необхідно зробити таке. Перш за все слід встановити, що особа свідомо порушує батьківські обов’язки, злісно не виконує вимоги та рекомендації органів опіки і піклування, служб у справах неповнолітніх або ж навмисно ухиляється від лікування. Потім треба звернутись до органу опіки та піклування, щоб отримати висновок щодо умов життя і виховання дитини, поведінки батьків, їхніх взаємин з дітьми та ставлення до виконання своїх батьківських обов’язків. І лише після цього йти до суду з відповідною заявою.
Справи про позбавлення батьківських прав за загальним правилом розглядає місцевий суд за місцем реєстрації проживання того з батьків, якого хочуть позбавити прав.
У розгляді справи обов’язково бере участь орган опіки та піклування, який подає суду письмовий висновок щодо обставин справи. Але варто наголосити, що такий висновок не є обов’язковим для суду і він може не погодитися з ним через недостатню обґрунтованість чи у випадку, коли висновок суперечить інтересам дитини.
Слід зауважити, що особа, позбавлена батьківських прав, не звільняється від обов’язку щодо утримання дитини. Іншими словами, батько, позбавлений батьківських прав, все одно зобов’язаний утримувати свою дитину. Більше того, одночасно з позбавленням батьківських прав суд може вирішити питання про стягнення аліментів на дитину з боку такого батька.
Питання долі дитини також вирішує суд. Якщо дитина проживала з тим із батьків, який позбавлений батьківських прав, можливість їхнього подальшого проживання в одному житловому приміщенні вирішується за результатами розгляду справи. При цьому суд може прийняти рішення про виселення того з батьків, хто позбавлений батьківських прав, з житла, в якому він проживає з дитиною, якщо у нього є інше житло, або навіть примусово поділити житло чи зобов’язати здійснити його примусовий обмін.
Для отримання більш детальних роз’яснень потрібно звернутися до одного з наших центрів чи бюро правової допомоги. Там безкоштовно нададуть консультацію та у разі необхідності – адвокатський захист. Дізнатись, де розташований найближчий центр чи бюро, можна за телефоном “гарячої” лінії: 0 800 213-103.
 Павло ПЕТРЕНКО,
 міністр юстиції України.
(Читачі “Зорі Полтавщини” можуть надіслати свої запитання міністру юстиції України на адресу редакції (36000, м. Полтава, вул. Пушкіна,115) або на електронну адресу: zoria@poltava.ukrtel.net).

Print Friendly, PDF & Email
Ви можете залишити коментар, або Трекбек з вашого сайту. Друкувати Друкувати

Залишити комментар

Ліміт часу вичерпаний. Будь-ласка, перезавантажте CAPTCHA.