Зміни, які містить оновлена програма субсидій

Із 1 травня 2017 року в Україні діє оновлена програма житлових субсидій. На основі змін органи соціального захисту населення провели перепризначення субсидій на наступний рік та розрахували їх розміри на літній період, а з жовтня розрахують і на новий опалювальний сезон.
Чи потрібно повторно подавати заяву і декларацію про доходи?
Повторно подавати документи на оформлення субсидії необхідно лише тим, хто орендує житло та у кого відбулися зміни у складі сім’ї. Для решти субсидіантів перерахунок проведуть автоматично, без повторного звернення.
Збільшується соціальна норма для непрацездатних. Якщо в помешканні проживають одна-дві непрацездатні людини, соціальна норма, за якою їм рахуватиметься розмір допомоги, збільшується з 49 кв. м до 75 кв. м.
Субсидія на дачу
Оформити її можна так само, як і на квартиру чи будинок. Для цього необхідно подати у місцеве управління соціального захисту населення заяву і декларацію про доходи. Рішенням комісій з питань соціального захисту населення, які діють при управліннях соцзахисту, субсидія на дачу фінансуватиметься за рахунок місцевих бюджетів.
Зміни в опалювальний період
Якщо раніше субсидія на опалювальний сезон призначалася з 1 жовтня до 30 квітня і перераховувалася відповідно до рішення органів місцевого самоврядування або органів виконавчої влади про дату початку та закінчення опалювального сезону, то у 2017–2018 рр. для користувачів централізованого опалення залишається прив’язка до відповідних рішень органів місцевого самоврядування або органів виконавчої влади, а для тих, у кого індивідуальне опалення, субсидія нараховується з 15 жовтня до 15 квітня.
Покупка на 50 тисяч гривень не завжди впливає на субсидію
Основним критерієм, за яким житлова субсидія не призначається, є одноразова покупка, вартість якої перевищує 50 тисяч гривень. Однак і тут є винятки. Зокрема оплата дорогого лікування будь-кого з членів сім’ї, довготривале накопичення коштів на купівлю квартири чи оплата навчання дитини.
Наприклад, родина 10 років збирала кошти, щоб придбати собі помешкання, а купівля квартири, звісно, перевищила 50 тисяч гривень. Якщо у сім’ї немає іншого помешкання, такі люди можуть подати документи для оформлення житлової субсидії на розгляд Комісії з питань соціального захисту населення, які діють при кожній райдержадміністрації або органі місцевого самоврядування. Аналогічна ситуація і з оплатою навчання дитини.
Якщо родина здійснила покупку більш як на 50 тисяч гривень у період отримання субсидії, безповоротну державну допомогу в сплаті житлово-комунальних послуг їй не припинять надавати. Цей факт вплине на право на призначення субсидії в наступному терміні.
На оформлення субсидії також не впливає вартість майна, отриманого у спадок або як подарунок. Цей дохід не включається до сукупного доходу сім’ї і не береться до уваги при розрахунку розміру субсидії. Наявність у власності двох житлових приміщень, двох автомобілів також не впливає на право отримання субсидії. Береться до уваги офіційний дохід, який отримують від цього майна.
Якщо сім’я придбала квартиру в кредит, то при визначенні її права на субсидію враховується сума першого внеску. Якщо ця сума перевищує 50 тисяч гривень, субсидія може бути призначена за рішенням Комісії на підставі акта обстеження матеріально-побутових умов проживання.
Заборгованість за комуналку
Поточна заборгованість, тобто не сплачені комунальні послуги у березні, травні та червні, не впливає на процес перепризначення житлових субсидій на новий період. Береться до уваги заборгованість, накопичена субсидіантом до лютого 2017 року.
Основною вимогою для отримувача субсидії є сплата комунальних послуг з урахуванням призначеної допомоги. Тобто у період отримання субсидії заборгованості не може виникати взагалі. Тому очевидно, що це заборгованість, яку домогосподарство накопичило до моменту оформлення субсидії.
Держава, надаючи субсидію, дає можливість сім’ї протягом року вирішити питання з накопиченою в минулому заборгованістю за комунальні послуги. Якщо цього не зроблено, держава знову ж таки йде назустріч громадянам і дає змогу оформити договір реструктуризації боргу з постачальником послуги для автоматичного продовження субсидії на наступний рік (2017–2018 рр.). Невеличкі борги – 100–500 гривень – можуть бути сплачені протягом двох місяців.
У ситуації, коли громадяни не погоджуються із заборгованістю, вони можуть її оскаржити. На підставі рішення суду про анулювання боргу дія житлової субсидії відновлюється з моменту призупинення, тобто з травня 2017 року. Нових субсидіантів це не стосується.
За який період враховуються доходи
Якщо раніше при розрахунку розміру субсидії бралися до уваги доходи за минулий календарний рік – з січня до грудня минулого року, то з 1 травня 2017 року вони враховуються за останні 4 квартали, що передують місяцю, з якого призначається субсидія.
Тобто у травні-червні в процесі перепризначення українцям субсидій на новий період – 2017–2018 рр. – субсидіантам врахують їхні доходи не за весь 2016 рік, а за три квартали 2016 року і один квартал 2017-го. Новим субсидіантам врахують доходи за попередні чотири квартали з моменту оформлення заяви і декларації.
Що це дає людям? Громадянин, наприклад, весь минулий рік працював і отримував високу заробітну плату. В цьому році з тих чи інших причин звільнився з роботи і потребує допомоги в оплаті комуналки. Соціально несправедливо брати до уваги його минулорічні доходи, коли він міг самотужки сплачувати рахунки за тепло, електроенергію та воду. Тому Уряд йде назустріч таким людям, адаптуючи їх соціальний стан до дати призначення субсидії.
Про що необхідно повідомляти органи соцзахисту?
Якщо допомогу призначено, протягом місяця субсидіанти зобов’язані повідомляти (телефоном чи особисто) органи соціального захисту населення про такі зміни: склад зареєстрованих у помешканні (хтось виписався чи прописався); соціальний статус членів сім’ї (хтось звільнився або влаштувався на роботу, став пенсіонером); про здійснення одноразової покупки, яка перевищує 50 тисяч гривень; про зміни в наборі комунальних послуг (відмовилися від централізованого опалення і перейшли на індивідуальне чи навпаки).
Монетизація частини зекономлених субсидій
Виплата “живих” грошей здійснюється Урядом вперше за роки української незалежності. Це перший крок до повної монетизації пільг і субсидій.
За результатами попереднього опалювального сезону монетизації підлягає економія електроенергії, якщо вона використовувалася для опалення в еквіваленті вартості 150 кВт, та природного газу – 100 кубометрів. Максимальна сума коштів, яку може отримати громадянин, – 135 гривень за зекономлену електроенергію та близько 700 гривень – за зекономлений обсяг газу.
Під монетизацію підпадають близько 2 мільйонів домогосподарств. Громадяни, які зекономили ресурси, мають до 1 вересня поточного року звернутися до органів соціального захисту із відповідною заявою та вказати реквізити банківського рахунку або поштового відділення, куди можна перерахувати кошти. Виплата коштів відбуватиметься у вересні-жовтні нинішнього року.
Якщо громадянин має зекономлену субсидію на газ або електроенергію, які використовуються для опалення, але з якихось причин не був включений у відповідний список на монетизацію, він може звернутися до підприємства з проханням включити його у додатковий список. Або ж потрібно надати інформацію органу соціального захисту населення про наявність зекономленої субсидії, що часто видно з платіжки. І на підставі цього управління соцзахисту має право запитати надавача послуги, чому такого громадянина не було включено у відповідні списки.

Департамент інформації та комунікацій з громадськістю
Секретаріату Кабінету
Міністрів України.

Print Friendly, PDF & Email
Ви можете залишити коментар, або Трекбек з вашого сайту. Друкувати Друкувати

Залишити комментар

Ліміт часу вичерпаний. Будь-ласка, перезавантажте CAPTCHA.