Державна підтримка населення під час оплати житлово-комунальних послуг

Підтримка найменш захищених верств населення при оплаті за житлово-комунальні послуги в умовах підвищення цін і тарифів здійснюється шляхом надання державної соціальної допомоги у вигляді житлових субсидій на оплату послуг та з
1 липня 2014 року – компенсації додаткових витрат на оплату комунальних послуг (газопостачання, централізованого опалення та централізованого постачання гарячої води).
ЖИТЛОВІ СУБСИДІЇ
Що таке субсидія
Субсидія – це адресна безготівкова допомога сім’ї, яка визначається як різниця між розміром плати за житлово-комунальні послуги, в межах норм споживання, з урахуванням пільг, та обов’язковим відсотком платежу (10 чи 15% середньомісячного сукупного доходу).
Норма володіння чи користування загальною площею житла та нормативи користування комунальними послугами встановлюються, виходячи з 21 кв. метра на наймача і кожного зареєстрованого у житловому приміщенні (будинку) та додатково 10,5 кв. метра на всіх тут зареєстрованих, а для громадян, які проживають в однокімнатній квартирі, – на загальну площу незалежно від розміру квартири.
Хто має право на призначення житлової субсидії
Субсидія призначається уповноваженому власнику (співвласнику) житла, наймачу державного та громадського житлового фонду, членові житлово-будівельного (житлового) кооперативу, власнику (співвласнику) житлового приміщення, на якого відкрито особовий рахунок за місцем реєстрації.
Сім’ї, що складаються лише з непрацездатних громадян, а також сім’ї, у складі яких є діти, інваліди І або ІІ груп і середньомісячний сукупний дохід яких на одну особу в розрахунку на місяць не перевищує прожиткового мінімуму, сплачують за житлово-комунальні послуги у межах норм споживання не більше 10% сукупного доходу. Інші сім’ї – не більше 15% сукупного доходу.
Куди звернутися для призначення субсидії та які документи надати
Призначення субсидії на оплату житлово-комунальних послуг здійснюється за спрощеним механізмом, а саме: громадяни подають до управлінь праці та соціального захисту населення за місцем реєстрації (у сільській місцевості – до уповноваженого сільської ради) або надсилають поштою заяву та декларацію про доходи і майновий стан осіб. Громадянам, які мають інші доходи, крім пенсій і соціальної допомоги, необхідно додати довідки про доход за шість місяців перед місяцем звернення.
Звертаємо увагу, що доходом сім’ї, крім пенсії, вважається: заробітна плата, стипендія, одержані аліменти, допомога по безробіттю, дохід від підприємницької діяльності, а також дохід від земельної частки (паю), зданого в оренду, тощо.
Субсидія для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг призначається на шість місяців, а на оплату природного газу, що використовується для індивідуального опалення, – на опалювальний період, починаючи з місяця звернення за її призначенням чи перерахунком.
У разі затвердження нових тарифів і цін на житлово-комунальні послуги субсидія призначається протягом трьох місяців з часу підвищення розміру платежів.
Громадяни, яким призначено субсидію на оплату житлово-комунальних послуг, зобов’язані щомісячно сплачувати свою обов’язкову частку витрат на оплату цих послуг, в іншому випадку надання субсидії припиняється.
Коли не призначається субсидія
Якщо особа, яка звертається за її призначенням, не є власником або співвласником житлового приміщення (будинку).
У разі якщо серед зареєстрованих на житловій площі є працездатні особи, які не працюють, не вчаться протягом трьох місяців, що передують місяцю звернення за призначенням субсидії та не перебувають на обліку в службі зайнятості як такі, що шукають роботу.
Якщо власник або особа, що зареєстрована разом з ним, здає за договором у найм або в оренду житлове приміщення (будинок).
Якщо у володінні зареєстрованих на житловій площі або членів їхніх сімей є додаткове житлове приміщення або більше одного транспортного засобу. При цьому не враховуються транспортні засоби, які не є об’єктами оподаткування, та транспортні засоби вітчизняного виробництва, які перебувають в експлуатації більш як 10 років з дати випуску, та інші транспортні засоби, що перебувають в експлуатації протягом більш як 15 років з дати випуску.
Якщо житлове приміщення придбане не більше року тому або будь-хто із зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб, яким нараховується плата за житлово-комунальні послуги, протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням субсидії здійснив значну покупку або оплатив послуги на суму, яка на час звернення перевищує 10-кратну величину прожиткового мінімуму для зазначених осіб.
Разом з цим в окремих випадках, виходячи з конкретних обставин, що склалися в сім’ї, субсидії можуть призначатися як виняток, в тому числі на збільшену площу житла, за рішеннями комісій, які створені в усіх районах та містах області при райдержадміністраціях та міськ-(рай)виконкомах. Рішення про призначення (непризначення) субсидій у таких випадках приймається на підставі акта обстеження матеріально-побутових умов проживання сім’ї.
КОМПЕНСАЦІЇ ДОДАТКОВИХ ВИТРАТ НА ОПЛАТУ КОМУНАЛЬНИХ ПОСЛУГ
Що таке компенсація
Компенсація – це новий вид допомоги, який визначається, як різниця між розміром плати за послуги газопостачання, централізованого опалення та централізованого постачання гарячої води (у межах норм споживання з урахуванням пільг та субсидії) після підвищення цін і тарифів та розміром відповідного платежу, який сім’я сплачувала до зміни цін і тарифів на відповідні послуги.
Приклад: до підвищення цін і тарифів на природний газ і теплову енергію сім’я у межах норм споживання сплачувала за ці послуги 300 грн на місяць, а після підвищення – 400 грн. Розмір щомісячної компенсації становить 100 гривень.
Хто має право на призначення компенсації
Право на призначення компенсації мають сім’ї, середньомісячний дохід яких за попередні шість місяців не перевищує величини прожиткового мінімуму для сім’ї. Прожитковий мінімум дорівнює сумі прожиткових мінімумів для кожного члена сім’ї відповідно до його приналежності до основних соціальних і демографічних груп населення.
Приклад: сім’я з чотирьох осіб (чоловік, дружина, одна дитина віком до 6 років, а друга – від 6 до 18 років). Заробітна плата чоловіка та його дружини складає 4500 грн на місяць. Прожитковий мінімум для сім’ї становить 4764 грн (1218 грн*2 особи + 1286 грн + 1032 грн). Дохід сім’ї менший за прожитковий мінімум для сім’ї. Сім’я має право на компенсацію.
Додатково інформуємо про встановлені розміри прожиткових мінімумів (з 1 січня 2014 року):
для дітей віком до 6 років – 1032 грн; для дітей віком від 6 до 18 років – 1286 грн; для працездатних осіб – 1218 грн; для осіб, які втратили працездатність, – 949 грн.
Куди звернутися для призначення компенсацїї та які документи надати
Для отримання компенсації особі, яка зареєстрована у житловому приміщенні, необхідно звернутися до управління соціального захисту за місцем реєстрації та надати заяву, довідку про склад зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб і довідки про доходи членів сім’ї, крім пенсій і соціальної допомоги.
Прийом документів для призначення компенсації розпочнеться з 1 липня 2014 року.
Компенсація розраховується з місяця звернення за її наданням до завершення опалювального періоду 2014–2015 року.
Розмір призначеної компенсації перераховується щомісяця підприємствам, що надають комунальні послуги, і зараховується на особові рахунки заявника.
Після прийняття рішення про надання компенсації орган соціального захисту населення інформує про це заявника шляхом надсилання повідомлення, в якому зазначаються розмір компенсації та період надання такої компенсації.
Необхідно знати
Компенсація надається на безповоротній основі, її отримання не пов’язане із зміною форми власності житла і не тягне за собою таку зміну.
Для одержання компенсації сім’я має сплачувати свою частину платежу за комунальні послуги, у іншому випадку – надання компенсації припиняється.
Отримати консультацію з питань призначення субсидії чи компенсації можна в управлінні соціального захисту населення за місцем реєстрації або за телефоном “гарячої лінії” 0800500620.

Людмила КОРНІЄНКО
Директор департаменту праці та соціального захисту населення облдержадміністрації

Print Friendly, PDF & Email
Ви можете залишити коментар, або Трекбек з вашого сайту. Друкувати Друкувати

Залишити комментар

Ліміт часу вичерпаний. Будь-ласка, перезавантажте CAPTCHA.