Полтавщина позбудеться отрутохімікатів

Олена ІГНАТЕНКО
“Зоря Полтавщини”

 У лютому область отримала унікальну пересувну дослідно-промислову установку для знешкодження непридатних до використання засобів захисту рослин. А таких у нашій області на 118 складах зберігається майже 800 тонн.
Мобільна установка для полтавців виготовлена українським державним науково-технічним центром “Енергосталь” (м. Харків). Замовником виступило управління з питань НС облдержадміністрації. Обласному бюджету це коштувало понад 1,5 млн грн. Як говорить інженер-конструктор Валерій Сорока, аналогів такої розробки в країнах СНД немає. Європі вже відомий цей метод ліквідації заборонених до використання пестицидів, але й виготовлення установки, і вартість робіт на ній – значно дорожчі.
Отрутохімікати спалюватимуть. Причому незалежно від того, розпізнані вони чи ні, затарені в мішки чи зберігаються без упаковки. Собівартість знищення однієї тонни отрути – 5 тис. грн (тоді як на стаціонарному заводі в м. Шостці Сумської області це коштує 14 тис. грн). За годину установка перероблятиме 50 кг пестицидів, за добу – 1 тонну. Основна вимога, що ставилася перед розробниками установки, – її безпечність. Таким чином, запевняє Валерій Сорока, відходи, що утворюватимуться внаслідок спалювання пестицидів, проходять шестиступеневе очищення. У повітря виходитиме дим, очищений на 98%, тверді відходи – шлаки – можна використовувати у вторинній переробці, наприклад, як будматеріали.
Установка передана на утримання Полтавській спеціалізованій аварійно-рятувальній частині (СВАРЧ). Її спеціалісти – єдині в області, акредитовані для роботи з отрутохімікатами.
Як зазначає голова постійної комісії обласної ради з питань екології і раціонального природокористування Анатолій Шкарбан, вже розроблено «План дій по знищенню заборонених, непридатних до використання ХЗЗР на 2008 рік за допомогою пересувної установки». В області проведено повторну перевірку наявності та стану зберігання непридатних пестицидів.
Після закінчення усіх тендерних процедур установка запрацює найближчим часом. На пропозицію Диканської райдержадміністрації роботи розпочнуться у цьому районі. Створені відповідні умови для її роботи. Перші запуски проходитимуть під контролем фахівців управління охорони здоров’я, СЕС, управління охорони навколишнього природного середовища області.
Проте найбільше заборонених та непридатних хімічних засобів знаходиться на ВАТ “Хорольська сільгоспхімія” –  460 тонн. Саме тому роботу пересувної дослідно-промислової установки у Хорольському районі планується фінансувати за рахунок обласного бюджету, говорить Анатолій Шкарбан. Усі інші райони повинні самотужки фінансувати ці роботи. Хоча для полтавських підприємств установка працюватиме безплатно. Начальник управління з питань НС облдержадміністрації Михайло Андрусенко рекомендує райдержадміністраціям залучити для знешкодження хімічних засобів захисту рослин кошти спеціальних фондів місцевих бюджетів, що надходять у порядку відшкодування втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва та коштів для фінансування природоохоронних заходів.
Усі райони Полтавської області активно включились у вирішення екологічної проблеми. Лише Кобеляцький район, де на складах зберігається 12 тонн отрути, поки не побажав виділити кошти на роботу установки, повідомляє Анатолій Шкарбан. Тут у бюджеті на 2008 рік фінансування не передбачене.
Після того, як будуть виконані всі роботи зі знешкодження в нашій області, а для цього знадобиться 4–5 років, установку, уже як комерційний проект, відправлять для роботи в інші області. Хоча замовлення на неї вже надходять.

Print Friendly, PDF & Email
Ви можете залишити коментар, або Трекбек з вашого сайту. Друкувати Друкувати

Залишити комментар

Ліміт часу вичерпаний. Будь-ласка, перезавантажте CAPTCHA.