Від імперської слави до історії Війська Запорозького

Днями у “Фейсбуці” з’явилися фото із Полтавського музею-заповідника “Поле Полтавської битви” (https://www.facebook.com/apostolmv/posts/577937495719380). Власне, із Сампсоніївської церкви, на фасаді котрої зображений цар Петро І на коні, який топче копитами жовто-блакитний прапор. Розгорілася ціла дискусія з приводу, чий саме прапор попирає копитами кінь – український чи шведський, і чи місце пропаганді перемог російської армії у країні, яка вже два роки воює на сході з російським агресором.
Під час особистого прийому громадян головою Полтавської ОДА Валерієм Головком теж ішлося про Поле Полтавської битви. Громадський активіст, писар Ради козацьких організацій Полтавської області Володимир Зайцев запропонував концепцію облаштування Поля Полтавської битви, точніше – перетворення його на великий музейний комплекс національного рівня.
– Всі знають це Поле лише завдяки розпіареній битві царя Петра І із королем Карлом ХІІ, у якій поразки зазнало й козацьке військо на чолі з гетьманом Іваном Мазепою, – коментує Володимир Зайцев. – Проте на цьому історичному клаптику землі відбулося кілька битв, про які мовчать. У 1399 році великий князь Вітовт бився проти військ Золотої Орди, у 1658-му – гетьман Іван Виговський зійшовся в бою із полковником-повстанцем Пушкарем. Знаменита операція “Френтік” часів Другої світової війни теж пов’язана з Полем.
До речі, ідея змістити акценти і перетворити музей слави російської зброї на цілий комплекс, який знайомитиме з історією Війська Запорозького, козацької і полкової Полтави та Полтавщини, не нова. Свого часу нині покійний архітектор Валерій Трегубов розробив цілу концепцію розбудови заповідника. На його території пропонувалося збудувати музеї всіх країн – учасниць Північної війни. Та головне – Музей історії українського козацтва, а ще – стилізований польовий козацький стан з фортифікаційними укріпленнями, куренями, щоб привабити якомога більше туристів.
Полтавські історики та краєзнавці ратують за створення музейного комплексу. Як прокоментував Володимир Зайцев, уже є попередня домовленість із віце-прем’єр-міністром України з гуманітарних питань В’ячеславом Кириленком про проведення “круглого столу” з цього приводу. Під час розмови голова ОДА зателефонував голові Українського інституту історичної пам’яті Володимиру В’ятровичу.
– У нас є Поле Полтавської битви, яке несе ідею тріумфу Російської імперії, російської зброї і російського миру. В умовах війни це просто неприпустимо. Наша громадськість пропонує змінити зміст самого заповідника і розширити його концепцію, – зауважив Валерій Головко в телефонній розмові.
Під час спілкування дійшли згоди провести у столиці такий “круглий стіл” у серпні-вересні за участю Українського інституту національної пам’яті, віце-прем’єр-міністра України з гуманітарних питань В’ячеслава Кириленка, депутатів Верховної Ради, полтавських істориків та представників громадськості.

Прес-служба Полтавської ОДА.

Print Friendly, PDF & Email
Ви можете залишити коментар, або Трекбек з вашого сайту. Друкувати Друкувати

Залишити комментар

Ліміт часу вичерпаний. Будь-ласка, перезавантажте CAPTCHA.