- Зоря Полтавщини. Громадсько-політична газета - http://www.old.zorya.poltava.ua -

Які права має покупець у разі придбання товару неналежної якості

На запитання читачів “Зорі Полтавщини” відповідає міністр юстиції України Павло ПЕТРЕНКО

“Шановний пане міністр! Ми купили бойлер, бо вже з квітня немає гарячої води і вмикати її ніхто не збирається. Кілька днів тому він потік. Чи маємо ми право на заміну його на новий, чи нам повернуть гроші?”
Лілія Онуфрик.

Права покупця у разі придбання товару неналежної якості
Покупець має право вимагати пропорційного зменшення ціни, або безоплатного усунення недоліків товару в розумний строк, або відшкодування витрат на усунення недоліків товару.
Товар неналежної якості може підлягати обміну протягом гарантійного строку, який зазначається в документах, котрі додаються до продукції.
У разі виявлення недоліків товару, допущених виробником, протягом встановленого гарантійного терміну покупець має право:
– розірвати угоду і отримати кошти, які були витрачені на покупку,
– замінити товар на такий самий або аналогічний, якщо є в наявності у продавця.
Наявність недоліків або факт фальсифікації підтверджується висновком експертизи, яка повинна бути організована продавцем у триденний строк з дня одержання від споживача письмової згоди на цю дію.
Експертиза проводиться за рахунок продавця. Якщо у висновках експертизи буде доведено, що недоліки виникли внаслідок порушення споживачем встановлених правил використання, зберігання чи транспортування, вимоги споживача не підлягають задоволенню, а споживач зобов’язаний відшкодувати продавцю витрати на проведення експертизи.
Як довго чекати на заміну товару
• За наявності товару – негайно;
• у разі перевірки якості товару – в 14-денний термін;
• у разі відсутності товару – в 2-місячний строк з моменту подання заяви.
Скільки може тривати усунення недоліків товару
Недоліки товару, пред’явлені споживачем, повинні бути усунуті протягом 14 днів з дати його пред’явлення або за згодою сторін в інший строк.
Чи має право споживач отримати у користування інший прилад на час ремонту
На письмову вимогу споживача на час ремонту йому надається (з доставкою) товар аналогічної марки (моделі, артикулу, модифікації).
За кожний день затримки виконання вимоги споживача сплачується штраф у розмірі одного відсотка вартості товару.
При усуненні недоліків шляхом заміни комплектуючого виробу або складової частини товару, на які встановлено гарантійні строки, гарантійний строк на новий комплектуючий виріб і складову частину відраховується з дня видачі споживачеві товару після ремонту.
Які документи треба мати
при собі
Розрахунковий документ з позначкою про дату продажу товару, гарантійні зобов’язання, зміст договору з виконавцем робіт (послуг), опис виявлених недоліків, висунуті вимоги (прохання) з документальним підтвердженням факту їх отримання продавцем (виконавцем), отримані заявником відповіді, висновки тощо.
Куди звертатися, якщо продавець порушує права
Якщо ви хочете уникнути судового розгляду, то до Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів у відповідному регіоні. Контакти територіальних органів можна знайти за посиланням: http:|www.consumer.gov.ua /ContentPages/Kontati_Terorganiv/139/
У випадку порушення продавцем прав споживача останній має право звернутися до уповноваженого органу з усним, електронним або письмовим зверненням (скаргою).
До письмового звернення (скарги) додаються такі документи:
1. Копія звернення до суб’єкта господарювання (продавець);
2. Копія документа, який засвідчує факт придбання товару;
3. Копія технічного паспорта з позначкою про дату продажу;
4. Інші документи, які стосуються розгляду звернення.
У які строки буде розглянуто таке звернення
У термін не більше 1 місяця від дня його надходження.
Якщо в місячний термін вирішити порушені у зверненні питання неможливо, продавець встановлює необхідний термін для його розгляду, про що повідомляється подавачу.
При цьому загальний термін вирішення питань не може перевищувати 45 днів.
Звернення громадян, які мають встановлені законодавством пільги, розглядаються у першочерговому порядку.
Чи можна звертатися до суду
Споживач для захисту своїх прав має право звернутися до суду за місцем проживання, місцем заподіяння шкоди чи виконання договору.
До позовної заяви додаються докази, що обґрунтовують позовні вимоги, тобто відмову покупця обміняти товар, зокрема: копія звернення до продавця; висновок експертизи про невідповідність товару встановленим вимогам якості; копія документа, який засвідчує факт придбання товару; копія технічного паспорта чи іншого документа, що його замінює, з позначкою про дату продажу; інші документи, які стосуються розгляду звернення.
Суд одночасно вирішує питання щодо відшкодування моральної шкоди.
Скільки це коштуватиме
Споживачі звільняються від сплати судового збору за позовами, які пов’язані з порушенням їхніх прав (частина 3 статті 22 Закону України “Про захист прав споживачів”).
Які строки розгляду питання судом
Цивільна справа в порядку позовного провадження розглядається судом протягом розумного строку, але не більше 2 місяців з дня відкриття провадження у справі.
Куди звертатися, щоб отримати детальну консультацію
За додатковою інформацією можна звернутися до Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги за номером 0 (800) 213-103.
Павло ПЕТРЕНКО,
міністр юстиції України.
(Читачі “Зорі Полтавщини” можуть надіслати свої запитання міністру юстиції України на поштову адресу редакції: 36000, м. Полтава, вул. Пушкіна, 115, або на електронну: zoria@poltava.ukrtel.net).

Print Friendly, PDF & Email [1]