- Зоря Полтавщини. Громадсько-політична газета - http://www.old.zorya.poltava.ua -

У заможному селі й люди пригожі

Саме таким нас зустріло село Човно-Федорівка Зіньківського району. В місцевому господарстві – виробничому підрозділі "Агро-Маяк" ТОВ "Агрофірма імені Довженка", яке входить до складу агропромислового холдингу "Астарта-Київ", – середньомісячна зарплата тракториста на вирощуванні цукрового буряку сягає 4097 гривень, водія автомобіля – 3331 гривні, оператора машинного доїння – 2822 гривень. Зарплатня видається людям своєчасно, двічі на місяць.

Раніше це господарство впродовж 35 років – з 1965-го по 2001-й – очолювала Мотрона Федорівна Пінчук, легендарна особистість, відзначена чотирма орденами та званням "Заслужений працівник сільського господарства України". Вона передала естафету нинішньому керівнику підприємства – Олексію Яковичу Коростиленку, який, до речі, нагороджений орденом "За заслуги" 3-го ступеня.

Раніше, до входження до складу агрохолдингу "Астарта-Київ", ТОВ "Агро-Маяк" обробляло близько 4000 гектарів землі, мало статус насіннєвого господарства, утримувало більше 1300 голів ВРХ, в тому числі 572 корови, володіло належною матеріально-технічною базою, розповідає Олексій Якович. Однак в умовах перебудови соціально-економічний стан господарства змусив шукати надійного інвестора.

У вересні 2006 року підприємство пережило реорганізацію і приєдналося до агропромислового холдингу. Завдяки сприянню останнього воно зараз міцно стоїть на ногах, орендує 471 земельний пай, землі запасу – загалом близько 4000 гектарів. Протягом цього часу жоден власник земельних паїв не змінив свого орендаря.

Стратегічною культурою, як і дотепер, залишається цукровий буряк, під який щороку тут відводять 850 гектарів. Солодкі корені в господарстві висівають та доглядають, суворо дотримуючись рекомендацій фахівців ТОВ "Агрофірма імені Довженка". В "Агро-Маяку" вирощують буряк компактно, тільки в одному місці. Наприклад, цього року – в третій бригаді – від початку смуги й до кінця. Це дає змогу зекономити засоби захисту рослин, адже сіють подалі від тих полів, де вирощувався буряк у попередні роки і де залишилися відповідні шкідники. Таке технологічне рішення також полегшує контроль за культурою – всі площі можна оглянути протягом однієї години. У підсумку – непоганий урожай солодких коренів цього року – не менше 500 центнерів з гектара. Це більше, ніж торік та позаторік. Найкраще себе зарекомендували на догляді за солодкими коренями старший агроном виробничого підрозділу Юрій Жолоб, механізатори Анатолій Колмик, Олександр Петренко, Сергій Єфременко, Анатолій Опришко, Сергій Добрянський та Віктор Мільченко.

 Уже багато років в "Агро-Маяку" розвивають насінництво – вирощують суперелітне та елітне насіння озимої пшениці. Саме насінництво допомагало господарству виживати, коли агроформування ще господарювало самотужки. Хоча цей рік і був не дуже вдалим для згаданого напрямку, адже багато посівів вимерзло, виробничий підрозділ таки спромігся виростити 50 тонн супереліти чотирьох сортів та 550 тонн елітного насіння пшениці чотирьох сортів. Зараз уже еліта розвезена по всіх виробничих підрозділах "Агрофірми імені Довженка", а супереліту висіяли в себе в господарстві, аби наступного року отримати з неї елітне насіння. Чудово спрацював у цих питаннях агроном-насіннєзнавець Олександр Хомутов. Олексій Коростиленко відзначив, що з 2006-го по 2011 роки, коли господарство приєдналося до "Астарти", тут значно зросла культура землеробства, збільшилися врожаї всіх сільськогосподарських культур.

Не менше уваги приділяють в "Агро-Маяку" і тваринництву. В господарстві утримують 1156 голів ВРХ, в тому числі 572 корови. Упродовж останніх п'яти років тут повністю реконструйовані всі тваринницькі приміщення, в кожному з них облаштовано побутові кімнати для обслуговуючого персоналу та молочні кімнати за європейськими стандартами. Як розповів заступник директора виробничого підрозділу Михайло Литвиненко, усі реконструкції та ремонти провадять власними силами – в агроформуванні створено 2 ремонтні бригади. Загалом на це витрачено більше 1 мільйона гривень. Силами власних ремонтних бригад також відремонтовано адмінприміщення, їдальню, тракторну бригаду.

Надої у господарстві зросли фактично удвічі: якщо у 2006 році доїли за рік на одну корову 2382 кілограми, у 2010-му – 4418, то цього року за 10 місяців – 4235 кг. Більше, ніж утричі, збільшилися і середньодобові прирости молодняку – з 200 до 700 грамів.

Найкраще цього року спрацювали серед операторів машинного доїння Олена Скиба, Тетяна Капуза та Людмила Лакатош.

В "Агро-Маяку" мають чималий досвід у заготівлі кормів. Так, грубих (соломи) заготовили 1120 тонн, сіна – 444, силосу – 10,5 тисячі тонн (раніше – максимум 2 тисячі), сінажу – 6700 тонн, урожайність зеленої маси кукурудзи сягнула 550 ц/га.

Крім того, у виробничому підрозділі вже повністю підготовлений ґрунт під посів наступного року, внесені необхідні мінеральні добрива тощо. Найкраще у цій справі показали себе трактористи Андрій Шкурпела та Володимир Попович.

"Агрофірма імені Довженка" дбає про своєчасну виплату орендної плати. На кожен пай селяни одержали по 350 кг пшениці, 300 кг зерносуміші, 75 кг соняшнику,  400 кг кукурудзи, 150 кг цукру. 90 % орендної плати вже виплачено.

Дбає агроформування і про розвиток соціальної сфери. Відповідно до угод про ділове партнерство із сільськими радами близько 60 тисяч гривень щорічно виділяється аграріями на соціальний розвиток населених пунктів.

Завдяки сприянню генерального директора ТОВ "Агрофірма імені Довженка", депутата обласної ради Віктора Скочка, власники нафтових вишок, яких тут чимало і які завдають чимало клопотів аграріям, почали також перераховувати більш-менш солідні кошти на розвиток сільської інфраструктури. Так, цього року ними було виділено 50 тисяч гривень для ремонту даху в місцевій школі та 150 тисяч грн на ремонт дороги у Човно-Федорівці.

– Завдяки перш за все тим інвестиціям, які вкладаються агрохолдингом "Астарта-Київ" (а це – потужна високоефективна техніка, мінеральні добрива, високоякісне насіння, пально-мастильні матеріали, застосування прогресивних технологій, високоякісні корми для худоби), колективу виробничого підрозділу на чолі з керівниками та спеціалістами за 5 років удалося досягти помітних позитивних зрушень у соціально-економічному розвитку, – говорить Олексій Коростиленко. – На мою думку, барометром цих зусиль є поліпшення життєвого рівня наших людей. Про це свідчить хоча б те, що за цей період
середньомісячна заробітна плата працівників "Агро-Маяка" зросла більш ніж удвічі, а у деяких категорій – навіть більше.

Print Friendly, PDF & Email [1]